2. kvg55
3. mt46
4. zahariada
5. varg1
6. iw69
7. missana
8. wonder
9. planinitenabulgaria
10. rosiela
11. getmans1
12. bosia
13. leonleonovpom2
14. kordon
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. milena6
9. pantaleev
10. donkatoneva
Реалният брой на безработните млади хора е 3-4 пъти по-висок от официално оповестявания.
Това заяви ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите д-р Томчо Томов по време на семинар, свързан с ролята на бизнеса в борбата с младежката безработица.
По думите му близо 300 хил. младежи са без работа, докато държавата отчита, че те са около 75 хиляди. Близо 46% от безработните млади хора са повече от една година без работа.
Според данните, представени на срещата, всеки шести от безработните млади над 20 г. никога не е започвал работа.
"Формира се нова група "потомствена безработица" в групата 15-29 г., където попадат около 40 хиляди млади хора. Безработицата “пълзи” от селата към градове и от необразованите към образованите с все по-бързи темпове", коментира Томчо Томов.
Той допълни още, че безработните младежи с висше образование са 23,4% от всички регистрирани безработни висшисти, а делът на безработните младежи без квалификация и специалност е 62%.
По данни на Българската стопанска камара (БСК) близо половината от регистрираните безработни млади хора са с основно или по-ниско образование. Демографската картина у нас продължава да създава притеснения за включването на младите хора на пазара на труда.
По данни от последното преброяване 73% от сънародниците ни живеят в градовете, а 27% - в селата. Само през 2012 г. 12 150 души са напуснали България, от които 70% са младежи. От преместилите се да живеят в градовете 82 250 души, 74% са млади хора.
Според Томчо Томов решаване на проблемите с младежката заетост могат да се търсят в ускорено създаване на работни места за хора с ниска квалификация, промяна на трудовото законодателство, реформа в професионалното образование, промяна в модела на финансиране на университетите, както и в усъвършенстване на стажантските програми.
От Българската стопанска камара съобщават, че допринасят за развитието на пазара на труда чрез създадената информационна система за оценка на компетенциите MyCompetence – www.mycompetence.bg. Информационната система е онлайн базирана платформа, която позволява на заетите, студентите и мениджърите да сравнят знанията, уменията и компетенциите си с изискванията на пазара на труда.
Изискванията са описани в повече от 400 професионални стандарти, в разработването, на които са включени предприятия от реалната икономика.
По този начин бизнесът прави заявка към обществото какви са знанията, компетенциите и уменията, които са нужни на икономиката, коментира още Томчо Томов. Той допълни, че в момента БСК работи съвместно с осем университета за актуализиране на учебните програми в синхрон с професионалните стандарти за 20 сектора на икономиката.
Източник: БСК / Vesti.bg
Новите безработни са заплаха за националната сигурност. Това Йовчев дали го вижда..? За него заплаха са студентите естествено.Поздрав.
27.11.2013 12:32
За съжаление ИМА ОГРОМНА РАЗЛИКА МЕЖДУ "РАБОТА" И "РЕЗУЛТАТ", КАКТО И МЕЖДУ "НАМЕРЕНИЕ" И "ИЗПЪЛНЕНИЕ".
И НЕ ПО "СОЦИАЛ-СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ", А С КАТЕГОРИЧНИ КРАЙНИ РЕЗУЛТАТИ В СРОК И ПЪЛЕН ОБЕМ.
А НЕ ОТНАСЯНИ ОТНОВО В "СВЕТЛОТО НЕОБОЗРИМО БЪДЕЩЕ" - НЕЩО КАТО РОЗОВИТЕ СЪНИЩА ЗА КОМУНИЗ-ъ-МА .
:
Работа не е Резултат,
:
Намерение не е Изпълнение
:
Поздрави !
Всъщност такава нама.
Това го виждат със сигурност и политиците ни,
но на кого му пука, май !!!