Най-четени
1. radostinalassa
2. kvg55
3. mt46
4. zahariada
5. varg1
6. iw69
7. missana
8. wonder
9. planinitenabulgaria
10. rosiela
11. getmans1
12. bosia
13. leonleonovpom2
14. kordon
2. kvg55
3. mt46
4. zahariada
5. varg1
6. iw69
7. missana
8. wonder
9. planinitenabulgaria
10. rosiela
11. getmans1
12. bosia
13. leonleonovpom2
14. kordon
Най-популярни
1. wonder
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. milena6
9. pantaleev
10. donkatoneva
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. milena6
9. pantaleev
10. donkatoneva
Най-активни
Постинг
19.03.2010 07:51 -
Признаха: Изчезването на видове е неудържимо
Автор: learningtogether
Категория: Други
Прочетен: 1659 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 19.03.2010 07:54
Прочетен: 1659 Коментари: 6 Гласове:
5
Последна промяна: 19.03.2010 07:54
В ЕС си дадоха още 10 години, за да спрат "загубата на биоразнообразие"
Министрите на околната среда от страните в Европейския съюз си дадоха още едно десетилетие, за да спрат изчезването на застрашените животински и растителни видове.
Днес те признаха, че няма надежда тази година - официално определеният от ЕС срок за целта, да бъде спазен.
Че "загубата на биоразнообразие" - евфемистичното название на обезпокоителния процес, няма да може да бъде спряно засега, свидетелстват редица научни изследвания.
В декларация европейските екоминистри изразиха силното си безпокойство, че "загубата на биоразнообразие продължава с недопустими темпове, като влече след себе си много сериозни екологични, икономически и социални последици".
Те определиха 2020 г. като евентуален краен срок да се спре измирането на редките видове.
Има консенсус, че за тази цел ЕС ще трябва да въведе много по-строги правила за защита на застрашените представители на флората и фауната и техните местообитания, както и да повиши ефективността при прилагането на тези разпоредби.
Според скорошен международен икономически доклад във връзка с биоразнообразието (TEEB) изчезването на видове и унищожаването на техните местообитания по целия свят струва около 50 млрд. евро годишно.
Преди дни местните власти по северното крайбрежие на Турция предупредиха за опасност от изчезване на 50 животински вида в резултат на силното замърсяване на Черно море, което осигурява 70% от рибата, консумирана в страната.
Нещо повече - някои морски обитатели, които са били ловени преди 20 години, вече изобщо ги няма.
Кметът на крайбрежния град Орду твърди, че е свършена много работа по прочистването на морето, но за спасяването на водите му са необходими усилията на всички страни, граничещи с него.
"Много от рибите, които ловяхме и ядяхме в детството ми, вече са изчезнали. Сега се обявява тревога. Дунав довлича в Черно море мръсотия от Централна Европа и всички страни от неговия басейн носят отговорност", казва той.
Според турската Фондация за морски изследвания 50 от общо 120 вида риби, които хилядолетия са живели във водния басейн, ще изчезнат, ако не се вземат необходимите мерки.
Следващ постинг
Предишен постинг
1.
amenda -
Хубав срок,
22.03.2010 01:12
22.03.2010 01:12
но иска и действия. И съзнанието, на всички нас...
Отговорността е обща! Поздрав!
цитирайОтговорността е обща! Поздрав!
И дали не трябва нещо повече - да се отдръпнем от растеж в икономиката чрез развитие на технологии, както беше досега? И да се насочим към други по-природосъобразни и по-човешки дейности и начин на живот?
цитирайИ българите са изчезващ вид!
Първо трябва нас да спасят , че да можем ние да спасяваме своите събратя по съдба!
цитирайПърво трябва нас да спасят , че да можем ние да спасяваме своите събратя по съдба!
известно отдавна. И не е само Дунав - от Украйна и другите какво тече? Не виждам изход!
цитирайАми многократно се тиражира един афоризъм: единственият изход от кризата (не сегашната, а перманентната, в която се намира България) бил през Аерогара София. Няма да коментирам дали това е вярно и дали е добре да се рекламира. Но това си е спасение за много хора и е добре, че го има. Макар и навън, тези хора в болшинството си остават българи. Тоест - ние не намаляваме по този начин, а забогатяваме :)) Друг е въпроса дали им е добре там?! Имаше години, когато хора се връщаха забогатели (относително) и влагаха парите си тук. Това за мен е един добър начин за забогатяване, един добър начин за справяне с кризи, една финансова инжекция за икономиката, един начин за себереализация и един голям пазар на труда. Защото ако няма пазар на труда, ще си останем бедни - богатите ще са единици.
цитирайЕдин възможен изход е преструктуриране на световната икономика в посока на отказ от технологиите като единствено средство за икономически растеж. Особено химическите технологии. Вместо тях да инвестираме в природосъобразен начин на живот и производство. Например земеделие без химия. Което ще струва повече, чиято продукция ще струва повече, но ще се отплаща със здраве! Обмислям възможността за един отделен постинг на тая тема.
цитирайВашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене
За този блог
Гласове: 2719