2. kvg55
3. mt46
4. zahariada
5. varg1
6. iw69
7. missana
8. wonder
9. planinitenabulgaria
10. rosiela
11. getmans1
12. bosia
13. leonleonovpom2
14. kordon
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. milena6
9. pantaleev
10. donkatoneva
Прочетен: 2314 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 04.11.2014 13:13
Тя е човекът в нюзрума на медията, който търси историите там, където никой не подозира, че съществуват и улавя в кадър героите, които никога не възприемат себе си като такива.
„Моят главен герой е тихият човек. Онзи, който обикновено се притеснява да говори, защото е постигнал нещо в живота си. Искам да давам думата на такива хора”, казва тя и спазва обещанието си. Това е историята именно на такъв човек, потънал в тебеширен прах, но и в светлината на най-достойната кауза – да вдъхновява и обучава другите.
Ако проследите стъпките на Теодосий Теодосиев, последното нещо, което ще помислите, е, че ще ви отведе в учебната зала, където се обучават златни медалисти по физика на световно ниво. Намираме се на ул. „Войнишка” в Казанлък, а пред нас е олющената сграда на някогашния Техникум по хидравлика и пневматика. Изоставен от години, в момента техникумът се е превърнал в единственото място, което може да приюти школата на най-добрия ни преподавател по физика.
От над 30 години Теодисий или Тео, както го наричат всички, е отдаден на една мисия – да обучава ученици. Интересът към лекциите му е толкова голям, че за да решават задачи, в Казанлък се стичат деца от цяла България. И за това те не плащат нито лев. Лекциите му са безплатни. Резултатът – медали на всяко състезание, независимо дали е национално или международно, а всичките му ученици продължават в най-престижните университети в САЩ и Великобритания.
Но пътят към Кеймбридж и Станфорд минава през много труд, студ и тебеширен прах. Да, там все още дъската е черна и се пише с тебешир. Когато Тео врътва ключа и отваря вратата на стария техникум, попадаме не в училище, а в склад. До учебната зала на втория етаж се стига през тъмен коридор, отрупан със стари мебели, а мазилката на стените пада на шупли, издавайки, че съвсем скоро е текла вода. От тавана зеят процепи.
„На миналия Великден бях изгребал седем кофи с вода от един кабинет, от който течеше вода на долния етаж върху осцилоскопите ми”, обяснява Тео, докато вървим към учебната зала. Тя пък е отрупана със стари кутии, които малко по-късно ще разберем, че са много важни. Заради течовете, когато вали, ток в сградата няма. А обяснението как се отопляват през зимата прилича по-скоро на задача по физика. „Един човек, ако не мърда много, произвежда 40 вата. Значи 10 души – 400 вата, 85 души, можете да си представите какво означава това. Е, и няколко малки печици, като сложим, и нещата се получават”. Къде на шега, къде не, добавя, че ако е много топло, учениците му ще се успят. „А трябва да ги събуждаме, нали сме будители все пак?”
И наистина това събуждане се получава. Международната олимпиада по физика се провежда от 44 години насам, като в нея участват 88 държави. Досега българските участници са спечелили 100 медала. За сравнение, толкова са извоювали Франция и Великобритания, взети заедно. А 70% от медалите ни са спечелени именно от ученици на Тео. Седем от всички 11 златни са в школата.
novatv.bg
Прочетете и нова статия по въпроса в следващия постинг.
Честит празник Жоре ! :)
Истинската причина за създаване на Бълга...
Много от тях са постигнали забележителни успехи. А има и други като него.
Трябва да ги открием. Трябва да им отдадем заслуженото уважение,
но трябва и да ги подкрепим - не само морално, а с конкретни действия.
За да не изнасят на собствен гръб цялата тежест.
Нека да има повече такива хора.
Но не трябва да се осланяме само на самаряните,
трябва и да им помагаме!
За да успяват и за в бъдеще!